Sağlıklı Yaşam’ın 12 Altın Kuralı

Sağlıklı Yaşam’ın 12 Altın Kuralı

 

Sağlıklı Yaşam İçin Tavsiyeler

 

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam bireylerin en büyük hayalleri arasındadır. Sağlıklı bir hayata sahip olabilmek için bazı tavsiyeleri yerine getirmek bu nedenle oldukça önemlidir. Özellikle, genç yaşlarda sağlıkla ilgili bazı önlemler alınırsa ilerleyen zamanlarda hem bünyesel olarak hem de psikolojik olarak sağlıklı bir yaşam elde edilebilir. Sağlıklı yaşam için alışkanlıkları hayatımıza katarken bazı zararlı alışkanlıklardan da vazgeçmek gerekir. Hayatımızı daha sağlıklı hale getirecek 12 altın kural ise şu şekildedir;

 

1- Sağlık Kontrolleri:

 

Düzenli olarak yapılan sağlık kontrolleri hem genç yaşlarda hem de ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı bir hayata sahip olmamıza yardımcı olur. Var olan rahatsızlıklara erken müdahale özellikle ilerleyen yaşlarda daha büyük problemlerin önlenmesini sağlar. Ayrıca, düzenli yapılan sağlık kontrolleri psikolojik açıdan da bireylere rahatlık vermektedir.

 

2-Tuz, Şeker ve Yağ Kullanımında Azalma:

 

Özellikle besinler konusunda tuz, şeker ve yağ üçlüsünü hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Bu besinler fazla kalori içerdiği için zamanla obezite ve şeker gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

 

3- Bol Su Tüketimi:

 

Sağlıklı yaşam için belki de en önemli unsur bol su tüketimidir. Bol su tüketimi vücutta kolajen etkisi yaratarak hem cildin yenilenmesine yardımcı olur hem de sindirim sistemindeki rahatsızlıkları giderir. Ayrıca, cilt dokusunu yenileyen su, mide, bağırsak, böbrek ve kalp gibi organların doğru çalışmasına da yardımcı olur.

 

4- Sigara ve Alkol Tüketimini Bırakın:

 

Sigara ve alkol sağlıklı yaşam için en fazla tehdit oluşturan alışkanlıktır. Sigara ve alkol içerisindeki maddeler, vücudun normal çalışma düzenini bozarak, her organa farklı bir zarar vermektedir.

 

5- Düzenli Uyku:

 

Düzenli bir uyku vücudun daha genç ve dinç kalmasını sağlar. İnsanlar için uyku bir şarj gibidir. Düzenli uyku sayesinde vücut dinlenir, enerji toplanır ve beyin fonksiyonları daha iyi çalışır.

 

6- Kendinize Vakit Ayırın:

 

Kişinin sevdiği işler ile uğraşması, sağlıkla ilgili olumlu gelişmelere de sebep olmaktadır. Severek yapılan iş özellikle psikolojik açıdan sağlığımıza etki etmektedir.

 

7- Stresten Uzak Durun:

 

Stresli bir ortam hem vücut sağlığını hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkiler: Bu nedenle, sağlıklı yaşam için stresli ortamlardan uzak durarak, vücudunuzun dinlenmesini sağlarken yaşam kalitenizi de artırabilirsiniz.

 

8- Spor Yapın:

 

Spor, sağlıkla ilgili en önemli aktivitedir. Pek çok rahatsızlığa iyi gelen spor ve egzersizler özellikle kişilerde enerji toplama ve rahatlama için tercih edilir. Bu nedenle, sağlıklı yaşam için spor yaparak hem formda kalabilir hem de daha pozitif enerji elde edebilirsiniz.

 

9- Sağlıklı Beslenin:

 

Sağlıklı beslenmek sağlıklı yaşam ile doğru orantılıdır. Ne kadar sağlıklı ve düzenli beslenirseniz vücut sağlığınız da o kadar artar. Özellikle, düzenli bir kahvaltı sağlıklı yaşamın ilk kriterleri arasındadır.

 

10- Meyve Tüketimi:

 

Meyve tüketimi sağlıklı bir vücudun enerji takviyesi olarak nitelendirilir. Özellikle, gün içerisinde ara öğün olarak tüketilen meyveler hem beyin hem de vücut sağlığına iyi gelmektedir.

 

11- Yürüyüş Yapın:

 

Açık havada yürüyüş yapmak, gün içerisinde beyin yorgunluğunun atılmasına yardımcı olduğu gibi eklem yapısının da daha iyi çalışmasını sağlar. Özellikle kilo dengeleme ve yaşam kalitesi açısından günlük yürüyüşler oldukça önemlidir.

 

12- Pozitif Düşünün:

 

Sağlıklı bir psikoloji vücut sağlığı açısından da önemlidir. Bu nedenle,

sağlıklı yaşam için hayatınız ne kadar bunaltıcı olursa olsun pozitif düşünmeye çalışın. Pozitif düşünceler hem vücut sağlığınıza olumlu etki yapacak hem de psikolojik olarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

 

    VİAVETA HAKKINDA

    ViavetaSağlıkKozmetikTeknoloji ve Ağ pazarlama alanlarında lider marka olup 54 farklı ülkede yüz bini aşkın müşteri kitlesine hizmet sunmaktadır. Ağırlıklı olarak Avrupa, Asya ve Afrika pazarında olmak üzere ürün ve hizmetlerini tüm dünyaya pazarlayan global bir şirkettir. Viaveta, başarı ve yeteneği ödüllendirir, bu nedenle güçlü distribütör ve yeteneklerin buluştuğu, birleştiği ve tek amaç uğruna mücadele ettikleri bir ailedir.

    İLETİŞİM BİLGİLERİ

    Telefon :   +90 850 346 9000

    E-Mail :     info@viaveta.com.tr