Vücudumuzun İhtiyaç Duyduğu Az Bilinen 14 Organik Gıda

Vücudumuzun İhtiyaç Duyduğu Az Bilinen 14 Organik Gıda

 

Üretiminde hiçbir kimyasal madde bulunmayan organik gıda son derece sağlıklı bir beslenme şeklidir. İçeriğinde bol miktarda collagen barındıran gıdalar, vücut için son derece faydalıdır. Hem lezzetli hem de sağlıklı olması bakımından organik gıda tercih edilmelidir. Vücudumuzun ihtiyaç duymuş olduğu ve az bilinen gıdalar şöyledir:

 

1- Fasülye Turşusu

 

Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yapılan fasülye turşusu, en sevilen organik gıda seçeneklerinden biridir. Taze fasülye alınır, hafif bir şekilde haşlanır. Tuzlu su ve limon kurularak yapılır.

 

2- Kuru Kaymak

 

Kaynayan süt kurutulduğunda elde edilen kuru kaymak, hem doğal hem de besleyici bir gıdadır. Gaziantep, İspir, Afyon ve Malatya bölgelerinde yapılan kuru kaymak, organik gıda seven kişiler için son derece uygundur.

 

3- Nar Ekşisi

 

Antakya yöresinde yapılan nar ekşisinin kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Doğal olarak üretilen nar ekşisi her zaman için sağlığa faydalıdır.

 

4- Dut Pekmezi

 

Organik Türk lezzetleri arasında yer alan dut pekmezi, hem şifa kaynağı hem de sağlıklı bir besindir. Bu nedenle organik gıda severlerin ilgisini çekmektedir. Giresun’un ilçesi olan Şebinkarahisar’ın, Erzincan’ın ilçesi olan Kemaliye’nin ve Bingöl’ün dut pekmezinin ünlü olduğunu söylemek mümkündür. Organik olarak üretilen dut pekmezinin kan yapıcı özelliği bulunmaktadır.

 

5- Kuşburnu Marmelatı

 

Kahvaltı sofralarında tercih edilen kuşburnu marmelatı, yapımı zahmetli bir organik gıda olarak bilinmektedir.

 

6- Kızılcık Pestili

 

Şeker hastaları için faydalı olan kızılcık pestili, vücuttaki kirli kanı temizlemektedir. Oldukça lezzetlidir. Çok fazla bilinmese de sağlıklı bir besindir. Kızılcığın toplanıp, odun ateşinde pişirilerek, şırasının çıkarılmasıyla elde edilmektedir.

 

7-Tuzlu Balık

 

Çiğ balığın tuza yatırılıp, kurutulması ile elde edilmektedir.

 

8- Çam Balı

 

Dünyaca ünlü bir bal çeşididir.

 

9- Tuzlu Yoğurt

 

Hatay bölgesinde tamamen doğal olarak üretilmektedir.

 

10- Cevizli Köme

 

Kahramanmaraş’ın organik lezzetidir.

 

11- İstiridye

 

Çinko içermesi bakımından tercih edilmektedir.

 

12- Bezelye

 

Beta karoten içerdiği için bağışıklığı güçlendirir.

 

13- Avakado

 

Magnezyum ihtiyacını gidermektedir.

 

14- Brokoli

 

İçerisinde K vitamini bulunduran besinin, vücut için önemli bir yeri vardır. Kanın koyulaşmasını sağlayan, yarayı iyileştiren ve kanamayı durduran proteinlerin üretilmesinde etkilidir.

 

    VİAVETA HAKKINDA

    ViavetaSağlıkKozmetikTeknoloji ve Ağ pazarlama alanlarında lider marka olup 54 farklı ülkede yüz bini aşkın müşteri kitlesine hizmet sunmaktadır. Ağırlıklı olarak Avrupa, Asya ve Afrika pazarında olmak üzere ürün ve hizmetlerini tüm dünyaya pazarlayan global bir şirkettir. Viaveta, başarı ve yeteneği ödüllendirir, bu nedenle güçlü distribütör ve yeteneklerin buluştuğu, birleştiği ve tek amaç uğruna mücadele ettikleri bir ailedir.

    İLETİŞİM BİLGİLERİ

    Telefon :   +90 850 346 9000

    E-Mail :     info@viaveta.com.tr